puncte de hidratare amenajate de către Primăria municipiului Mediaș

🔥 Date fiind codurile portocaliu / roșu de caniculă anunțate pentru perioada imediat următoare, cele patru puncte de hidratare care au fost amenajate de către Primăria municipiului Mediaș vor beneficia de personal medical specializat, format din asistenți medicali generaliști. La cele patru puncte de hidratare din oraș, respectiv Primăria Mediaș, Serviciul de Evidența Persoanei, Piața Agroalimentară și Bazinul de Înot Didactic, cetățenii au acces la apă la temperatură adecvată și asistență medicală primară oferită de angajații specializați ai Direcției de Asistență Socială Mediaș și de voluntarii Școlii Postliceale Sanitare Auxila.

Pe perioada caniculară, medieșenii pot folosi, de luni până vineri, punctele de hidratare situate în următoarele locații:

🏛️ Sediul Primăriei Mediaș (P-ța Corneliu Coposu nr. 3 - Centrul de Informare pentru Cetățeni), între orele 12.00 – 18.00 🕕;

📋 Sediul Serviciului Public Comunitar de Evidența Persoanei, P-ța Regele Ferdinand I, între orele 11.00 – 16.30 🕓;

🍎 Piața Agroalimentară Mediaș (str. Virgil Madgearu), între orele 12.00 – 18.00 🕕;

🏊 Bazinul de Înot Didactic, str. Blajului nr. 4A, între orele 12.00 – 18.00 🕕;

🚰 Cișmea publică pe strada Johannes Honterus.

Pentru a evita situațiile neplăcute care ar putea fi cauzate de căldura excesivă, cetățenii sunt sfătuiți insistent să evite ieșirile în perioadele cu temperaturi ridicate și să respecte cu strictețe toate măsurile de prevenire a incendiilor.

RECOMANDĂRI PRIVIND PROTECȚIA POPULAȚIEI PE TIMPUL CANICULEI:

📌 Deplasările sunt recomandate în primele ore ale dimineții sau seara, pe cât posibil prin zone umbrite, sau în spații dotate cu aer condiționat (magazine, spații publice);

📌 Evitați aglomerațiile, expunerea la soare, efortul fizic intens între orele 11:00-18:00 🕕;

📌 Beți 1,5 – 2 litri de lichide pe zi, nu prea reci 🚰;

📌 Evitați băuturile ce conțin cofeină ☕ sau zahăr în cantitate mare 🥤;

📌 Evitați alimentele cu un conținut sporit de grăsimi, în special de origine animală 🥩;

📌 Nu consumați alcool 🍺 – vă deshidratează și vă transformă într-o potențială victimă a caniculei;

📌 Mențineți legătura cu persoanele în vârstă (rude, vecini, persoane cu dizabilități), interesându-vă de starea de sănătate a acestora și oferiți-le asistență ori de câte ori au nevoie;

📌 Nu lăsați copiii/animalele de companie singuri/singure în autoturisme 🚗;

📌 Cereți sfatul medicului de familie la cel mai mic semn de suferință, manifestat de dumneavoastră sau copilul dumneavoastră 🩺;

📌 Pentru ameliorarea condițiilor la locul de muncă se va reduce intensitatea și ritmul activităților fizice, se va alterna efortul dinamic cu cel static și se vor alterna perioadele de lucru cu perioadele de repaus, în locuri umbrite ori ventilate corespunzător 🌳.